START   mn   PROGRAM   mn   KULTURA NOCĄ

 „Andrzej Wajda: moje inspiracje” i "Śmietnisko"


Pokaz dwóch filmów o twórczości i inspiracjach Andrzeja Wajdy oraz o niezwykłych portretach, które powstały na wysypisku śmieci.

 „Andrzej Wajda: moje inspiracje” (reż. Marek Brodzki, Andrzej Wajda, 2016)-  w dokumencie Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach.  A tak o Wajdzie mówi reżyser Martin Scorsese: „Andrzej Wajda jest jednym z prawdziwych mistrzów sztuki filmowej. Nawet jako młody twórca nigdy ślepo nie naśladował innych wielkich, idąc za nimi krok w krok i kopiując ich warsztat. Sam nie jestem już młody, ale potrafię poznać prawdziwego mistrza po tym co robi i jaki wpływ na mnie wywiera. (…) Mistrzostwo Andrzeja Wajdy nabiera wyrazu z każdym jego kolejnym filmem. Należy tu oczywiście zaznaczyć, że obrazy nie są jedynym źródłem jego inspiracji, jednak niewątpliwie malarstwo jest dla Wajdy bardzo ważne”.

‘’ Śmietnisko ‘’(reż. Lucy Walker, 2010)-  opowiada o genialnym projekcie sławnego nowojorskiego twórcy pop-artu, Vika Muniza- jednego z najlepiej opłacanych, współczesnych artystów na świecie. Żeby stworzyć nową kolekcję swych dzieł, Muniz wyjeżdża na największe na świecie wysypisko śmieci, mieszczące się w Rio de Janeiro, na którym mieszka i pracuje 2.500 zbieraczy, zepchniętych całkowicie na margines społeczeństwa. Wraz z grupą ‘’catadores’’ komponuje, ze znalezionych na śmietnisku odpadków, ich gigantyczne portrety. Zdjęcia tych portretów sprzedaje w największych galeriach sztuki za sumy dorównujące dziełom Basquiata czy Andy Warhola, a zarobione pieniądze oddaje sportretowanym, zmieniając ich los, dając im nadzieję i szansę na lepsze życie. Elektryzującej całości dopełnia, napisana specjalnie do tego filmu, piękna muzyka Moby’ego.

 

20 maja g. 20.00 : CKiS- DK Oskard, Al. 1 Maja 7 a

© 2017 Noc Muzeów Konin Designed By WarpTheme

Please publish modules in offcanvas position.